444 7 330

ÖZEL SEVGİ HASTANESİ'NDE "LAPAROSKOPİK NEFREKTOMİ" İLE ÇALIŞMAYAN BÖBREK ÇIKARILDI

58 yaşındaki kadın hasta S. A.'ya Özel Sevgi Hastanesi'nde Laparoskopik Nefrektomi ameliyatı başarıyla uygulandı. Yan ağrısı ve böbrek taşı şikayetleri ile hastanenin Üroloji Uzmanı Op. Dr. Hidayet Çoban'a başvuran hastanın muayene ve tomografi bulguları neticesinde sağ böbreğinin karnının yarısını kaplayacak şekilde büyüyerek işlev göremez hale geldiği tespit edildi. Hasta için hayati tehlike oluşturan böbrek Op. Dr. Hidayet Çoban tarafından gerçekleştirilen Laparoskopik Nefrektomi ameliyatıyla çıkarıldı. Hastanenin Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Baki Aydoğan ve Özel İzmiryolu Sevgi Hastanesi Üroloji Uzmanı Op. Dr. Erdal Kalcı da operasyonu gerçekleştiren ekip arasında yer aldı.

Konuyla ilgili açıklama yapan Özel Sevgi Hastanesi Üroloji Uzmanı Op. Dr. Hidayet Çoban laporoskopik yöntemlerle gerçekleştirdikleri ameliyat hakkında şu açıklamalarda bulundu: Laparoskopik nefrektomi ameliyatı vücuda 1 santimetrelik kesiler yapılarak, bu kesilerden aletler yardımıyla böbreğin alınması işlemidir. Polikliniğimize başvuran S.A isimli hastamıza Genel Cerrahi Uzmanımız Op. Dr. Baki Aydoğan ve İzmiryolu Hastanemiz Üroloji Uzmanımız Op. Dr. Erdal Kalcı ile birlikte yapmış olduğumuz tetkikleri değerlendirmemiz sonucunda sağ böbreğinin çalışmadığını tespit ettik. Hastaya durumunu ve Laparoskopik Nefrektomi ameliyatını anlatıp, bu ameliyatı hastanemiz bünyesinde yapabileceğimizi belirttik ve hastaya Laparoskopik Nefrektomi ameliyatını başarılı bir şekilde uyguladık. Hastamızın taş nedeniyle tıkanan, kistik hale gelerek parankimi incelen böbreği laparoskopik yöntemle üç delikten girilerek alındı ve vücut dışına çıkarıldı."

Özel Sevgi Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Baki Aydoğan da “Geçekleştirmiş olduğumuz laparoskopik ameliyatlar sonrasında hastalarımızı kısa bir süre içinde sağlığına kavuşturup taburcu ediyoruz. Hastamızın sağlık durumu gayet iyi durumda.Laparoskopi yöntemi sayesinde hasta, çok daha çabuk iyileşerek gündelik hayatına kolaylıkla dönebiliyor. Ayrıca bu yöntem, ameliyat sonrası iyileşme döneminde ağrıların da daha hafif ve kısa sürmesini sağlıyor. Ameliyat kesisinin çok küçük olması ve çok küçük bir iz kalması da hastaların moralini olumlu yönde etkiliyor.” ifadelerini kullandı.

E-RANDEVU FORMU
* Randevunuzun doğrulanması için lütfen size geri dönüş yapılmasını bekleyiniz!
GÖNDER
ONLINE SERVİSLER
HABERLER & DUYURULAR